Kod | WFSM-I-s |
---|---|
Jednostka organizacyjna | Wydział Wychowania Fizycznego i Sportu |
Kierunek studiów | Wychowanie Fizyczne i Sport |
Forma studiów | Stacjonarne |
Poziom kształcenia | Pierwszego stopnia |
Profil studiów | praktyczny |
Języki wykładowe | polski |
Limit miejsc | 70 |
Czas trwania | 3 lata |
Adres komisji rekrutacyjnej | rekrutacja.wf@awf.krakow.pl |
Godziny otwarcia sekretariatu | 31-571 Kraków Al. Jana Pawła II 78 poniedziałki, wtorki, środy, czwartki, piątki w godz. 10:00 - 14:00 |
Adres WWW | https://wfs.awf.krakow.pl |
Wymagany dokument | |
Zadaj pytanie |
Absolwent kierunku wychowanie fizyczne w służbach mundurowych jest przygotowany do: pracy dydaktyczno-wychowawczej, promowania zdrowia i aktywności fizycznej w miejscu pracy, a także samodzielnego planowania, realizacji i ewaluacji aktywności fizycznej służącej zdrowiu. Posiada podstawową wiedzę i umiejętności oraz kompetencje z obszaru nauk o kulturze fizycznej, nauk medycznych oraz nauk o zdrowiu, które pozwalają oddziaływać na organizm człowieka w celu zaspokojenia jego potrzeb związanych z uczestnictwem w kulturze fizycznej. Absolwent jest także przygotowany do podjęcia pracy w: przedszkolach i szkołach podstawowych – zgodnie ze standardami kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela; instytucjach oświatowych oraz instytucjach kultury fizycznej, zgodnie z warunkami zyskiwania kwalifikacji zawodowych w sporcie określonymi przez ministra właściwego do spraw kultury fizycznej oraz w strukturach służb mundurowych. Zna język obcy na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy. Jest przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia.
Ponadto, potrafi projektować i realizować programy treningowe dostosowane do potrzeb służ mundurowych, mające na celu rozwój specjalnej sprawności fizycznej lub zwiększenie wydolności fizycznej organizmu osób wykonujących zadania w zróżnicowanych i ekstremalnych warunkach środowiska zewnętrznego. Posiada umiejętności i kompetencje w zakresie określania predyspozycji fizycznych do służby w formacjach mundurowych oraz dokonywania pomiaru i oceny wydolności fizycznej i sprawności fizycznej, której wysoki poziom determinuje skuteczne wykonywanie zadań służbowych. Legitymizuje się wysoką sprawnością fizyczną co umożliwia demonstrowanie ćwiczeń fizycznych. Posiada kompetencje instruktora technik i taktyki interwencji/samoobrony, gimnastyki podstawowej, instruktora wybranych zespołowych gier sportowych (piłki nożnej, piłki ręcznej, piłki siatkowej lub koszykówki) oraz uprawnienia ratownika wodnego i stopień instruktora pływania.
Jest przygotowany do pracy m.in. w Policji, Służbie Wojskowej, Straży Granicznej, Straży Pożarnej, Straży Gminnej, Służbie Celnej, Służbie Więziennej, w Służbach Specjalnych (AW, ABW), BOR.
Zasady rekrutacji i kwalifikacji na studia stacjonarne
1. Dla kandydatów podstawą oceny będzie wynik matury z części pisemnej – poziom podstawowy lub rozszerzony z trzech wybranych przedmiotów, spośród: języka polskiego, języka obcego, matematyki, fizyki, biologii, chemii, geografii, historii). Wyniki egzaminu maturalnego, z przedmiotu zdawanego na poziomie podstawowym, przeliczane są na punkty wg zasady: 1% = 1 pkt. Gdy przedmiot zdawany jest na poziomie rozszerzonym, wyniki przeliczane są na punkty wg zasady: 1% = 1,5 pkt. Przeliczone wartości punktowe dla wybranych trzech przedmiotów są sumowane.
2. Dla kandydatów ze starą maturą (uzyskaną do 2004 roku) podstawą oceny jest wynik matury z części pisemnej j. polskiego i części pisemnej innego dowolnego przedmiotu dodatkowego. Wyniki z wyżej wymienionych przedmiotów zostaną zamienione na wartości procentowe zgodnie z formułą przedstawioną w tabelce, a następnie przeliczone na punkty wg zasady: 1% = 1,5 pkt i zsumowane. Skala ocen (do 1991 roku) Skala ocen (po 1991 roku) 6 – 100% 5 – 100% 5 – 80% 4 – 70% 4 – 60% 3 – 30% 3 – 40% 2 – 30%
3. Egzamin ze sprawności fizycznej obejmuje:
pływanie na dystansie 50 metrów. Kandydat ma prawo do wykonania tylko jednej próby. Uzyskanie czasu powyżej 1 min 20 s dla kobiet i 1 min 10 s dla mężczyzn jest równoznaczne z oceną niedostateczną i wyeliminowaniem kandydata z dalszego postępowania kwalifikacyjnego.
bieg na 800 metrów dla kobiet i 1500 metrów dla mężczyzn. Uzyskanie czasu powyżej 4 min 06 s dla kobiet i 6 min 59 s dla mężczyzn jest równoznaczne z oceną niedostateczną i wyeliminowaniem kandydata z dalszego postępowania kwalifikacyjnego; Uwagi: Kandydat ma obowiązek przystąpić do obu testów sprawnościowych, nieprzystąpienie do któregokolwiek z testów skutkuje niezaliczeniem całego egzaminu sprawnościowego i niedopuszczeniem do dalszego postępowania kwalifikującego.
Niezaliczenie testu sprawnościowego (np. kontuzja w trakcie próby, przerwanie próby, przekroczenie limitu czasowego) jest równoznaczne z oceną niedostateczną i wyeliminowaniem kandydata z dalszego postępowania kwalifikacyjnego.
W biegu na 800 m i 1500 m nie jest dozwolone używanie obuwia wyczynowego (kolce).
Biegi na stadionie odbywają się bez względu na warunki atmosferyczne.
Skok w dal z miejsca – kandydat wykonuje próbę z ustawienia przodem przed linią odbicia. Po wylądowaniu kandydata na zeskoczni, egzaminator zaznacza ślad lądowania pozostawiony najbliżej linii odbicia przez którąkolwiek część ciała, wynik skoku jest odczytywany z dokładnością do 1cm. Kandydat ma prawo do wykonania trzech prób, liczy się najlepszy wynik. Kandydaci wykonują skoki wg kolejności z listy, w seriach. Próba jest nieważna: - jeśli odbicie poprzedzi naskok, - jeśli podczas odbicia kandydat przekroczy linię odbicia, - jeśli po wylądowaniu kandydat dotknie którąkolwiek częścią ciała miejsca poza zeskocznią bliżej niż najbliższy pozostawiony ślad na zeskoczni, - jeśli po wykonaniu skoku kandydat wraca z powrotem przez zeskocznię (cofa się w stronę linii odbicia).
Bieg po kopercie – kandydat wykonuje próbę ze startu wysokiego z miejsca, bez nabiegu, ustawiając się bezpośrednio przed linią startową, która jest umieszczona prostopadle do środkowego stojaka w odległości 5,5 m i jest równoległa do jednej z przekątnych prostokąta tworzącego kopertę (rycina). Kandydat startuje samodzielnie bez uprzedniej komendy prowadzącego egzamin (pomiar fotokomórką). Kandydat obiega trzykrotnie wyznaczoną trasę omijając stojaki (chorągiewki) – zgodnie z ryciną. Po ostatnim, trzecim okrążeniu i minięciu ostatniego stojaka kandydat biegnie w stronę linii mety, która znajduje się w przedłużeniu linii startu (rycina).
Próbę uznaje się za nieważną (egzaminator przerywa bieg) w momencie:
• przewrócenia którejkolwiek chorągiewki,
• umyślnego chwytu poruszonej chorągiewki,
• błędnej kolejności omijania chorągiewek, niezgodnej z wytyczoną trasą. Kandydat ma prawo do wykonania dwóch prób, liczy się lepszy czas. Dla osób, które uzyskały rezultat mieszczący się w podanych powyżej limitach, wynik egzaminu ze sprawności fizycznej jest przeliczany na punkty
Dla osób, które uzyskały rezultat mieszczący się w podanych powyżej limitach, wyniki prób sprawności fizycznej są przeliczane na punkty (poza wynikiem uzyskanym w pływaniu), a następnie sumowane.
4. Posiadanie aktualnej klasy mistrzowskiej międzynarodowej, klasy mistrzowskiej lub I klasy sportowej w dyscyplinach reprezentowanych przez Polskie Związki Sportowe, znajdujące się w aktualnym wykazie Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu będzie jednoznaczne z przyznaniem punktów preferencyjnych zgodnie z poniższą zasadą: 300 pkt – klasa sportowa mistrzowska międzynarodowa *MM+ 200 pkt – klasa sportowa mistrzowska *M+ 100 pkt – klasa sportowa I
O przystąpieniu lub odstąpieniu od egzaminu sprawnościowego decyduje kandydat.
Zaświadczenia o posiadanej klasie sportowej wydają Polskie Związki Sportowe, znajdujące się w aktualnym wykazie Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Zaświadczenie o klasie sportowej powinno być wydane zgodnie z kpa i musi zawierać: datę wystawienia dokumentu, liczbę dziennika instytucji wydającej dokument, rodzaj klasy sportowej, podstawę nadania klasy sportowej (za jakie osiągnięcia sportowe), podpis i pieczęć prezesa, sekretarza generalnego lub osoby upoważnionej zgodnie z kpa, pieczęcie (jak w dokumentach wychodzących z danej instytucji). Klasa mistrzowska międzynarodowa i klasa mistrzowska zachowuje ważność przez trzy lata od daty jej uzyskania (do końca roku kalendarzowego), pierwsza klasa sportowa przez dwa lata od daty jej uzyskania (do końca roku kalendarzowego). O ważności klasy sportowej uzyskanej za granicą decyzję podejmie UKR.
5. O ostatecznej pozycji kandydata na liście, wg której podejmowana jest przez UKR decyzja o przyjęciu na studia, decyduje suma punktów za wynik matury, wynik egzaminu sprawnościowego lub za klasę sportową.
6. Laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych szczebla centralnego będą przyjęci na studia po złożeniu odpowiedniego zaświadczenia i po zdaniu egzaminu sprawnościowego
1. Dla kandydatów podstawą oceny będzie wynik matury z części pisemnej – poziom podstawowy lub rozszerzony z trzech wybranych przedmiotów, spośród: języka polskiego, języka obcego, matematyki, fizyki, biologii, chemii, geografii, historii. Wyniki egzaminu maturalnego, z przedmiotu zdawanego na poziomie podstawowym, przeliczane są na punkty wg zasady: 1% = 1 pkt. Gdy przedmiot zdawany jest na poziomie rozszerzonym, wyniki przeliczane są na punkty wg zasady: 1% = 1,5 pkt. Przeliczone wartości punktowe dla wybranych trzech przedmiotów są sumowane.
2. Dla kandydatów ze „starą” (zdawaną do 2004 roku) maturą podstawą oceny jest wynik matury z części pisemnej języka polskiego i części pisemnej dowolnego przedmiotu dodatkowego. Wyniki z wyżej wymienionych przedmiotów zostaną zamienione na wartości procentowe zgodnie z formułą przedstawioną w tabelce, a następnie przeliczone na punkty wg zasady: 1% = 1,5 pkt i zsumowane.
3. Egzamin ze sprawności fizycznej obejmuje:
• pływanie na dystansie 50 metrów. Uzyskanie czasu powyżej 1 min 20 s dla kobiet i 1 min 10 s dla mężczyzn jest równoznaczne z oceną niedostateczną i wyeliminowaniem kandydata z dalszego postępowania kwalifikacyjnego (kandydat wykonuje jedną próbę).
• bieg na 800 metrów dla kobiet i 1500 metrów dla mężczyzn. Uzyskanie czasu powyżej 4 min 06 s dla kobiet i 6 min 59 s dla mężczyzn jest równoznaczne z oceną niedostateczną i wyeliminowaniem kandydata z dalszego postępowania kwalifikacyjnego;
Uwagi:
✓ Kandydat ma obowiązek przystąpić do obu testów sprawnościowych, nieprzystąpienie do któregokolwiek z testów skutkuje niezaliczeniem całego egzaminu sprawnościowego i niedopuszczeniem do dalszego postępowania kwalifikującego.
✓ Niezaliczenie testu sprawnościowego (np. kontuzja w tracie próby, przerwanie próby, przekroczenie limitu czasowego) jest równoznaczne z oceną niedostateczną i wyeliminowaniem kandydata z dalszego postępowania kwalifikacyjnego.
✓ W biegu na 800 m i 1500 m nie jest dozwolone używanie obuwia wyczynowego (kolce).
✓ Biegi na stadionie odbywają się bez względu na warunki atmosferyczne.
• Skok w dal z miejsca – kandydat wykonuje próbę z ustawienia przodem przed linią odbicia. Po wylądowaniu kandydata na zeskoczni, egzaminator zaznacza ślad lądowania pozostawiony najbliżej linii odbicia przez którąkolwiek część ciała, wynik skoku jest odczytywany z dokładnością do 1cm. Kandydat ma prawo do wykonania trzech prób, liczy się najlepszy wynik. Kandydaci wykonują skoki wg kolejności z listy, w seriach.
Próba jest nieważna: - jeśli odbicie poprzedzi naskok, - jeśli podczas odbicia kandydat przekroczy linię odbicia, - jeśli po wylądowaniu kandydat dotknie którąkolwiek częścią ciała miejsca poza zeskocznią bliżej niż najbliższy pozostawiony ślad na zeskoczni, - jeśli po wykonaniu skoku kandydat wraca z powrotem przez zeskocznię (cofa się w stronę linii odbicia).
• Bieg po kopercie – kandydat wykonuje próbę ze startu wysokiego z miejsca, bez nabiegu, ustawiając się bezpośrednio przed linią startową, która jest umieszczona prostopadle do środkowego stojaka w odległości 5,5 m i jest równoległa do jednej z przekątnych prostokąta tworzącego kopertę (rycina). Kandydat startuje samodzielnie bez uprzedniej komendy prowadzącego egzamin (pomiar fotokomórką). Kandydat obiega trzykrotnie wyznaczoną trasę omijając stojaki (chorągiewki) – zgodnie z ryciną. Po ostatnim, trzecim okrążeniu i minięciu ostatniego stojaka kandydat biegnie w stronę linii mety, która znajduje się w przedłużeniu linii startu (rycina). Próbę uznaje się za nieważną (egzaminator przerywa bieg) w momencie: • przewrócenia którejkolwiek chorągiewki, • umyślnego chwytu poruszonej chorągiewki, • błędnej kolejności omijania chorągiewek, niezgodnej z wytyczoną trasą. Kandydat ma prawo do wykonania dwóch prób, liczy się lepszy czas.
Dla osób, które uzyskały rezultat mieszczący się w podanych powyżej limitach, wynik egzaminu ze sprawności fizycznej jest przeliczany na punkty (patrz załącznik nr 1 - Tabela punktacji testów).
Dla osób, które uzyskały rezultat mieszczący się w podanych powyżej limitach, wyniki prób sprawności fizycznej są przeliczane na punkty (poza wynikiem uzyskanym w pływaniu) a następnie sumowane.
4. Posiadanie aktualnej klasy mistrzowskiej międzynarodowej, klasy mistrzowskiej lub I klasy sportowej w dyscyplinach reprezentowanych przez Polskie Związki Sportowe, znajdujące się w aktualnym wykazie Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu (wykaz) jest jednoznaczne z przyznaniem punktów preferencyjnych zgodnie z poniższą zasadą:
- 300 pkt – klasa sportowa mistrzowska międzynarodowa [MM],
200 pkt – klasa sportowa mistrzowska [M],
100 pkt – klasa sportowa I.
O przystąpieniu lub odstąpieniu od egzaminu decyduje kandydat.
Zaświadczenia o posiadanej klasie sportowej wydają Polskie Związki Sportowe, znajdujące się w aktualnym wykazie Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Zaświadczenie o klasie sportowej powinno być wydane zgodnie z kpa i musi zawierać: datę wystawienia dokumentu, liczbę dziennika instytucji wydającej dokument, rodzaj klasy sportowej, podstawę nadania klasy sportowej (za jakie osiągnięcia sportowe), podpis i pieczęć prezesa, sekretarza generalnego lub osoby upoważnionej zgodnie z kpa, pieczęcie (jak w dokumentach wychodzących z danej instytucji).
Klasa mistrzowska międzynarodowa i klasa mistrzowska zachowuje ważność przez trzy lata od daty jej uzyskania (do końca roku kalendarzowego), pierwsza klasa sportowa przez dwa lata od daty jej uzyskania (do końca roku kalendarzowego).
O ważności klasy sportowej uzyskanej za granicą decyzję podejmie UKR.
5. O ostatecznej pozycji kandydata na liście, wg której podejmowana jest przez UKR decyzja o przyjęciu na studia, decyduje suma punktów za wynik matury, wynik egzaminu sprawnościowego lub za klasę sportową.
6. Laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych szczebla centralnego po złożeniu odpowiedniego zaświadczenia i po zdaniu egzaminu sprawnościowego – będą przyjmowani na studia.
NA EGZAMIN SPRAWNOŚCIOWY NALEŻY PRZYNIEŚĆ ZE SOBĄ DOKUMENT TOŻSAMOŚCI ORAZ ZAŚWIADCZENIE OD LEKARZA UPRAWNIONEGO DO PRZEPROWADZANIA BADAŃ PROFILAKTYCZNYCH O BRAKU PRZECIWSKAZAŃ DO PODJĘCIA STUDIÓW NA ww. KIERUNKU!!
SKIEROWANIE DO LEKARZA UPRAWNIONEGO DO PRZEPROWADZANIA BADAŃ PROFILAKTYCZNYCH JEST DOSTĘPNE NA PROFILU KANDYDATA (po zaksięgowaniu opłaty przez bank) W ZAKŁADCE "ZGŁOSZENIA REKRUTACYJNE" następnie trzeba kliknąć "DOKUMENTY I DALSZE KROKI".
WYKAZ PLACÓWEK, KTÓRE WYKONAJĄ BADANIE BEZPŁATNIE NA PODSTAWIE NASZEGO SKIEROWANIA: Badania lekarskie (awf.krakow.pl)