Sport w szkolnym wychowaniu fizycznym - 3-letnie stacjonarne studia pierwszego stopnia


W mocy od: 11 lutego 2022

Zasady kwalifikacji

Na kierunek Sport mogą starać się tylko ci kandydaci, którzy posiadają aktualną, co najmniej III klasę sportową w dyscyplinach reprezentowanych przez Polskie Związki Sportowe, znajdujące się w aktualnym wykazie Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Kandydaci po rejestracji w systemie rekrutacyjnym, winni przesłać elektronicznie zaświadczenie o klasie sportowej celem weryfikacji.

1. Dla kandydatów podstawą oceny będzie wynik matury z części pisemnej – poziom podstawowy lub rozszerzony z trzech wybranych przedmiotów, spośród: języka polskiego, języka obcego, matematyki, fizyki, biologii, chemii, geografii, historii). Wyniki egzaminu maturalnego, z przedmiotu zdawanego na poziomie podstawowym, przeliczane są na punkty wg zasady: 1% = 1 pkt. Gdy przedmiot zdawany jest na poziomie rozszerzonym, wyniki przeliczane są na punkty wg zasady: 1% = 1,5 pkt. Przeliczone wartości punktowe dla wybranych trzech przedmiotów są sumowane.

2. Dla kandydatów ze „starą” maturą podstawą oceny jest wynik matury z części pisemnej języka polskiego i części pisemnej innego dowolnego przedmiotu. Wyniki z wyżej wymienionych przedmiotów zostaną przeliczone zgodnie z formułą... a następnie  przeliczone na punkty wg zasady: 1% = 1,5 pkt i zsumowane.

3. Posiadanie aktualnej klasy mistrzowskiej międzynarodowej, klasy mistrzowskiej lub I klasy sportowej jest jednoznaczne z  przyznaniem punktów preferencyjnych zgodnie z poniższą zasadą:

  • 300 pkt – klasa sportowa mistrzowska międzynarodowa [MM],
  • 200 pkt – klasa sportowa mistrzowska [M],
  • 100 pkt – klasa sportowa I

       Za pozostałe klasy sportowe będą przyznane punkty zgodnie z poniższą zasadą:

  • 50 pkt – klasa sportowa II
  • 0 pkt – klasa sportowa III

Zaświadczenia o posiadanej klasie sportowej wydają Polskie Związki Sportowe, znajdujące się w aktualnym wykazie Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Zaświadczenie o klasie sportowej powinno być wydane zgodnie z kpa i musi zawierać: datę wystawienia dokumentu, liczbę dziennika instytucji wydającej dokument, rodzaj klasy sportowej, podstawę nadania klasy sportowej (za jakie osiągnięcia sportowe), podpis i pieczęć prezesa, sekretarza generalnego lub osoby upoważnionej zgodnie z kpa, pieczęcie (jak w dokumentach wychodzących z danej instytucji). Klasa mistrzowska międzynarodowa i klasa mistrzowska zwalnia z egzaminu sprawnościowego przez trzy lata od daty jej uzyskania (do końca roku kalendarzowego), pierwsza klasa sportowa zwalnia z egzaminu sprawnościowego przez dwa lata od daty jej uzyskania (do końca roku kalendarzowego). O ważności pozostałych klas jak również klas sportowych uzyskanych za granicą decyduje UKR.

4. O ostatecznej pozycji kandydata na liście, wg której podejmowana jest przez UKR decyzja o przyjęciu na studia, decyduje suma punktów za wynik matury i za klasę sportową.

5. Laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych szczebla centralnego będą przyjęci na studia po złożeniu odpowiedniego zaświadczenia.

  W CELU POTWIERDZANIA CHĘCI STUDIOWANIA!! NALEŻY PRZYNIEŚĆ ZE SOBĄ:

Kandydaci, którzy zostaną zakwalifikowani na studia przez Uczelnianą Komisję Rekrutacyjną, zobowiązani są w terminie podanym przez UKR dokonać potwierdzenia podjęcia studiów oraz dostarczyć osobiście (lub przez osobę posiadającą pisemne upoważnienie – 08-upowaznienie.pdf (awf.krakow.pl) oraz kserokopię dokumentu tożsamości kandydata) w terminie podanym przez UKR następujące dokumenty:

1. podanie-ankieta o podjęciu studiów wydrukowana z systemu i podpisana,

2. ksero świadectwa dojrzałości, a w przypadku starej matury – ksero świadectwa ukończenia szkoły średniej i świadectwa dojrzałości (oryginał do wglądu),

3.ZAŚWIADCZENIE OD LEKARZA UPRAWNIONEGO DO PRZEPROWADZANIA BADAŃ PROFILAKTYCZNYCH O BRAKU PRZECIWSKAZAŃ DO PODJĘCIA STUDIÓW NA ww. KIERUNKU!!, określającego datę następnego badania, wydanego na aktualnie obowiązującym druku 

SKIEROWANIE DO LEKARZA UPRAWNIONEGO DO PRZEPROWADZANIA BADAŃ PROFILAKTYCZNYCH JEST DOSTĘPNE NA PROFILU KANDYDATA (po zaksięgowaniu opłaty przez bank)  W ZAKŁADCE "ZGŁOSZENIA REKRUTACYJNE" następnie trzeba kliknąć "DOKUMENTY I DALSZE KROKI". 

WYKAZ PLACÓWEK, KTÓRE WYKONAJĄ BADANIE BEZPŁATNIE NA PODSTAWIE NASZEGO SKIEROWANIA:  Badania lekarskie (awf.krakow.pl)

 4. ksero zaświadczenia o posiadanej klasie sportowej, wydanego przez właściwy Polski lub Okręgowy Związek Sportowy (w zależności od rodzaju klasy) - oryginał do wglądu,

5. ksero zaświadczenia wydanego przez właściwy Komitet Główny Ogólnopolskich Olimpiad Przedmiotowych (dotyczy laureatów i finalistów olimpiad przedmiotowych) - oryginał do wglądu,

6. w przypadku kandydatów na studia będących cudzoziemcami ksero dokumentu potwierdzającego tożsamość (oryginał do wglądu),

7. ksero zaświadczenia o niepełnosprawności (w przypadku osób z niepełnosprawnością) – oryginał do wglądu,

8. ksero dowodu wpłaty za legitymację 22 zł (na konto 92 1240 2294 1111 0010 3965 0804 - inne aniżeli w przypadku opłat rekrutacyjnych),

9. w przypadku osób niepełnoletnich – ksero zgody rodziców lub opiekunów prawnych na studiowanie dziecka (oryginał do wglądu) - (Microsoft Word - 13 zgoda - niepe\263noletni kandydat.docx) (awf.krakow.pl),

10. oświadczenie o podjęciu studiów (11-oswiadczenie-podjecie-studiow.pdf (awf.krakow.pl)).

Kandydaci, którzy nie dokonają zapisu na studia oraz nie dostarczą wymaganych dokumentów w wyznaczonym przez UKR terminie, zostaną skreśleni z listy, a na ich miejsce będą przyjmowani kandydaci z listy niezakwalifikowanych z braku miejsc wg kolejności rankingowej.