Rekrutacja 2025/2026

switch registrations cancel selection

The offer displayed on this page is limited to the selected registration. If you want to see the rest of the offer, select a different registration.

Occupational Therapy

Details
Code RTZ-SM
Organizational unit WRR
Field of studies RR
Form of studies Full-time
Level of education Second cycle
Educational profile academic
Language(s) of instruction Polish
Admission limit 35
Duration 2 lata
Recruitment committee address al. Jana Pawła II 78, rekrutacja.fiz@awf.krakow.pl.
Office opening hours 10:00-14:00
WWW address https://esr.awf.krakow.pl/
Required document
  • Higher education
  Ask a question
Phase 1 (23.06.2025 00:00 – 20.07.2025 23:59)

Sylwetka absolwenta

Studenci studiów II stopnia na kierunku Terapia zajęciowa są kształceni zgodnie z standardami ustalonymi przez Światową Federację Terapeutów Zajęciowych (WFOT) i Europejską Sieć Terapii Zajęciowej w Szkolnictwie Wyższym (ENOTHE).

Absolwenci uzyskują kompetencje niezbędne do diagnostyki pacjenta oraz planowania procesu terapii zajęciowej, dokumentowania przebiegu prowadzonej terapii, prowadzenia badań naukowych w zakresie terapii zajęciowej, umiejętności pracy w zespole interdyscyplinarnym, kierowania zespołem terapeutycznym oraz zarządzania placówkami oferującymi usługi z zakresu terapii zajęciowej. Studia II stopnia uwypuklają charakterystyczne dla nowoczesnych światowych i europejskich trendów rozumienie terapii zajęciowej, a ukończenie studiów drugiego stopnia wzmacnia tożsamość zawodową terapeutów zajęciowych oraz przyczynia się do podniesienia ich statusu nie tylko w zespole terapeutycznym, lecz także w odbiorze społecznym

Dodatkowo absolwenci studiów II stopnia uzyskują kwalifikacje pedagogiczne co umożliwia im podjęcie pracy w placówkach, które wymagają tego typu uprawnień (np. szkoły, przedszkola). Absolwent kierunku ma zatem szerokie oraz unikalne kompetencje, pozwalające na osiągnięcie dobrej pozycji na rynku pracy.

Absolwenci mają możliwość kontynuowania procesu rozwoju kompetencji, przygotowania się do świadomego, opartego na refleksji uczenia się oraz rozwijania świadomości posiadanych kompetencji przygotowujących do kształcenia ustawicznego (portfolio). Absolwenci zyskują doświadczenie oraz pogłębione rozumienie mechanizmów zachowania się człowieka w różnym wieku i z różną niepełnosprawnością oraz w różnych sytuacjach życiowych. Zyskują kompetencje pozwalające na komunikowanie się z różnymi grupami pacjentów, wykorzystywanie w praktyce metod i środków oddziaływania na grupę, jak i na jednostkę oraz pogłębione umiejętności współpracy w zespole interdyscyplinarnym. Absolwenci posiadają wiedzę z zakresu: podstaw prawnych służby zdrowia, psychologii klinicznej, antropologii i etyki. Ukończenie studiów drugiego stopnia daje również kompetencje do posługiwania się różnymi formami, technikami i metodami terapii zajęciowej, m.in.: praca autobiograficzna, komunikacja alternatywna, terapia Snoezelen czy aktywne formy ruchowe, co podnosi atrakcyjność na rynku pracy.

Studia kończą się obroną pracy magisterskiej i uzyskaniem tytułu magistra terapii zajęciowej. Absolwenci są przygotowani do podjęcia studiów trzeciego stopnia – studiów doktoranckich.

O przyjęcie na studia mogą ubiegać się absolwenci studiów licencjackich lub magisterskich jednego z wymienionych kierunków: fizjoterapia, psychologia, pedagogika, oligofrenopedagogika, pedagogika opiekuńczo – wychowawcza, pedagogika specjalna, resocjalizacja, terapia pedagogiczna, promocja zdrowia, socjologia, praca socjalna, arteterapia, sztuki plastyczne, którzy równocześnie posiadają tytuł zawodowy terapeuty zajęciowego (dyplom zawodowy w ramach szkoły policealnej publicznej lub niepublicznej) lub przed dniem wejścia w życie Ustawy o niektórych zawodach medycznych z dnia 17 sierpnia 2023 roku ukończyły szkołę policealną publiczną lub niepubliczną o uprawnieniach szkoły publicznej i uzyskały tytuł zawodowy w zawodzie instruktor terapii zajęciowej.


Średnia ważona ocen (do dwóch miejsc po przecinku) uzyskana w trakcie studiów licencjackich.